Pierot

Vystavující:
Monika Kořínková & Barbora Šimková
Aylin Irfanova
Kateřina Borovcová

Výstava s názvem Pierot probíhá v Up Gallery během zimních měsíců a představuje tvorbu čtveřice mladých autorek, jež se specializují na design keramiky. Své práce zde prezentují Monika Kořínková & Barbora Šimková, Aylin Irfanova a Kateřina Borovcová.

Monika Kořínková & Barbora Šimková stojí za návrhem vystaveného setu Pierot, který propůjčil pojmenování celému projektu. Dvojice spolupracuje na designových návrzích a experimentuje zejména s vrstveným porcelánem. Jejich osobitý přístup se navzájem doplňuje, obě autorky preferují vedle funkčnosti také subtilní a estetizované tvary výrobků. Geometrizovaný obrazec, jenž dominuje zmíněné soupravě, pak symbolicky odkazuje ke kultuře francouzského lidového divadla i k jeho hlavní tragikomické postavě.

Monika Kořínková (*1986) studuje v současnosti u Michala Froňka a Jana Němečka v Ateliéru produktového designu na UMPRUM. Letos se dočkala ocenění Elle Decoration v kategorii stolní doplňky za kolekci Blanc pro sklárnu Bomma a podílela se na instalaci výstav této firmy v Zibě. Kořínková rovněž spolupracovala na projektech spojených s propagací školy (například na Zlín Design Week) a participovala na řadě dalších výstav pořádaných ve světových metropolích (Salone Del Mobile Milano, Ambiente Frankfurt, Maison et Objet Paris, Tent London – Glassmania, Umprum in Brussels, Umprum in Paris, Umprum in New York). Pro sklárnu Bomma navíc navrhla svou bakalářskou práci – kolekci Blanc, která se vyrábí pro export do celého světa.

Barbora Šimková (*1990) absolvovala Ateliér keramiky a porcelánu u Maxima Velčovského na UMPRUM a Ateliér design keramiky na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, které pravidelně zastupuje svými návrhy na Designbloku i na zahraničních akcích. Její práce byly k vidění v Miláně, Londýně, New Yorku, Paříži, Bruselu, Bratislavě, Moskvě nebo Soči. Šimková spolupracovala se Studiem Lesov, Whitefruits či s firmami Lasselsberger, Český Porcelán a Rako. V roce 2013 obdržela ocenění Dobrý studentský design v soutěži o Národní cenu za studentský design (za obklady Pouli).

Aylin Irfanova (*1991) je studentkou Antonína Tomáška v Ateliéru design keramiky na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. V Up Gallery jsou k vidění její Pokladničky – série pokladnic tvarově vycházející ze vzhledu a funkce orientálních zásobnic. Řešení setu VEGet naopak odráží její specifický přístup k cibulovému vzoru. Designérka se pokouší tento (mezi návrháři hojně oblíbený) klasický námět vycházející ze stylizovaných rostlinných motivů, vtipně inovovat a aplikovat na různé tvary nádob, přičemž tradiční symboly a jejich křivky zaměňuje za vlastní aktuální motivy. Irfanova vystavovala v rámci pražského Designbloku v letech 2013 i 2014 a o rok později se podílela na výstavě Staged v Drážďanech nebo participovala na expozici UNPLUGGED – Ready for Catastrophe! v Galerii Českého centra v Miláně. Jako kurátorka spolupracovala s Helenou Patelisovou a Lucií Smorádkovou na projektu realizovaném pro Ateliér designu keramiky FUD UJEP v prostorách Galerie Pro design v Ústí nad Labem.

Také tvorba další autorky – Kateřiny Borovcové volně navazuje na slavný cibulákový porcelán. Irfanova i Borovcová však nakládají s dekorem odlišně a tudíž jeho užití u každé z nich vyznívá ve výsledku rozdílně. Její sada salátových mís Stopy je soubor ozvláštněný jemným vegetativním motivem umístěným na dně nádob, kde se díky nízkému žlábkování může shromažďovat zbylá salátová zálivka, která pomáhá vykreslovat typický vzor. Autorka se pro své návrhy inspirovala produkcí Porcelánky v Dubí.
Kateřina Borovcová (*1991) jako absolventka bakalářského studia v Ateliéru design keramiky na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem u Antonína Tomáška nyní pokračuje ve studiu na UMPRUM u Maxima Velčovského. Kateřina vystavovala stejně jako Aylin na Designbloku (2013, 2014) a také se účastnila citované výstavy UNPLUGGED - Ready for Catastrophe!
Čtyři rozdílné autorské přístupy spojuje nepochybně společný zájem o klasické motivy užívané při dekorování porcelánu a uplatňované shodně především na jídelní sety. Jejich zdánlivá fascinace tradicí, ale současně ukazuje i na potřebu ji zpochybňovat a interpretovat osvědčené motivy, podobně jako tvary po svém a nově.

Text: Lucie Váchová

Vernisáž se uskutečnila dne: 25. 11. 2015 v 16.00
Výstava bude probíhat: od 26. 11. do 6. 3. 2016 (prodlouženo)
Adresa: Fibichova 392 (areál Zrcadlového bludiště), Ústí nad Labem

Kurátoři: BcA. Nikola Březinová, BcA. Tomáš Brychta
Vizuální styl výstavy: BcA. Tomáš Brychta

Ke stažení:


CZ – Pozvánka


EN – Invitiation card

CZ – Tisková zpráva