Mikuláš Zipper – I will be who I am

Výstava nesoucí název „I will be who I am“ se zaměřuje na různorodost děl autora. Pojednává především o abstraktní tvorbě v malbě, která vychází ze street-artové minulosti a dalších technik, s jimiž autor experimentuje. Jedna z technik je například „drop painting“, kterou se autor začal zabývat v roce 2010. Touto technikou vytváří na plátně kapky, kterými docílí reliéfní malby. V témže roce také objevuje „blow painting“, techniku, kterou tvoří na plátna vyfouknuté kruhy. Neodmyslitelnou technikou, odvíjející se od autorovy pouliční tvorby, je práce se sprejem. V roce 2013 se autor navrací zpět k vlastním street-artovým motivům a vytváří obrazy s jejich fragmenty. Tímto zachycuje pomíjivost tvorby na ulici.

Mikuláš Zipper (*1986) je známý ze street-artového prostředí pod původním pseudonymem Zipper, k němuž našel cestu po několika letech se sprejem v ruce. Již ve svých 14-ti letech začal na ulicích tvořit. Pod tímto jménem tvořil především symboly samotného jezdce zdrhovadla. Umisťoval prostorové plastiky vysoko na domy, sprejoval na zdi pomocí šablon i bez.

V pozdějších letech, přibližně v roce 2008, se snaží oprostit od ilegální tvorby. Důvody jsou smíšené. Snaha změnit prostředí netkvěla pouze v dostatečných potížích se zákony, ale také v touze zkusit jinou tvůrčí disciplínu. Z venkovního prostředí se přesouvá dovnitř. Začíná se věnovat malbám v interiéru, rozšiřuje tak své schopnosti a svůj pseudonym obměňuje na plné jméno Nick Zipper. Tímto pseudonymem se podepisuje i na první malby na plátně, ke kterým se propracovává od roku 2010. K autorově povaze patří neodmyslitelná závislost na retro a funkcionalistickém designu. Pracuje také pod logotypem ZYPR, kterým své práce označuje.

Na přelomu roku 2013 a 2014 si autor uvědomuje, kým vlastně doopravdy je. Nejen z profesionálních, ale i osobních příčin mění své dosavadní jméno Mikuláš Ungár a přijímá své jméno Mikuláš Zipper zcela oficiálně.

Vernisáž se uskutečnila dne 18. 12. 2013 v 16.00
Výstava probíhala od 19. 12. 2013 do 26. 1. 2014

Kurátor výstavy: BcA. Tomáš Brychta
Vizuální styl výstavy: BcA. Tomáš Brychta