Až dosloužím, chci do bloku!

Vystavující: Reformát

Ze skromného, osobního projektu, který vznikl jako bakalářská práce na půdě Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, se stává etablovaná značka papírenských produktů mezinárodního měřítka, nesoucí již od svého počátku název Reformát. Značka se od svého vzniku, na jaře roku 2013, postupně rozvíjí a mezi své cílové zákazníky proniká přes mnohé veletrhy, podporující designéry (Knihex, Dyzajn makrét, Friendly market, aj.), Prezentována byla také na přehlídkách současného designu v České republice – Prague Design Week či na Slovensku – Bratislava Design Week.
Reformát je projekt, který se zabývá recyklací materiálů v originálním pojetí. Veškerý zdrojový materiál, který je použit ve výsledných produktech, je odpadový. Materiály, které již nemají další využití (kvůli své nedostatečné velikosti k dalšímu použití, znehodnocení či nedostatečným prostorem k jejich uskladňování) a jsou určeny k likvidaci.

Získáván je odpadový materiál především z polygrafického průmyslu, jak ze sběren papírů, designových studií, tiskáren, papíren, kanceláří aj. ve formě odřezků, chybně potištěných papírů či skartovaných zbytků, tak také od přátel, vetešnictví, bleších trhů a knihoven v podobě starých časopisů, nevyužitých starých papírů, knih, obálek, dopisních papírů apod. Vzhledem k různým formátům těchto odpadových materiálů mají výsledné produkty také většinou atypické formáty, které jen podtrhují jedinečnost a ruční práci produktů značky Reformát. Vznikají tak skicáky, bloky, sešity, diáře, fotoalba a další zajímavé produkty s vlastním příběhem a vůní vzpomínek.
Výstava Až dosloužím, chci do bloku! ukazuje kontrast odpadového materiálu a výsledného „zreformovaného“ produktu. Návštěvník výstavy má tak možnost nahlédnout přímo do nitra výroby značky Reformát – ukazuje, že klíčovým materiálem pro produkty nemusí být jen nevyužitý, starý papír, ale také kus čalounění z již nepoužívané židle, odřezky koberců, přepravní obálka firmy FedEx z odolného materiálu Tyvek, sítotiskový autorský plakát pro Respect festival 2014, aj.
Pro výstavu v galerii Up Gallery byla vytvořena limitovaná edice sešitů z fotografií Nicole Kotrbové, které byly vystaveny na předešlé výstavě galerie, či znovu využitý venkovní billboard z výstavy Mikuláše Zippera.

Vystavené produkty Reformát je možné po skončení výstavy zakoupit. V rámci doprovodného programu výstavy je připraven tzv. MINIMARKET (5.–7. 12. 2014, od 11 do 17h), kde bude možné zakoupit produkty z celého sortimentu značky přímo od tvůrců v prostorách Up Gallery

Vernisáž se uskutečnila dne: 18. 11. 2014 v 15:00
Výstava probíhala: od 19. 11. 2014 do 11. 1. 2015
Prodejní část výstavy – MINIMARKET REFORMÁT: 5.–7. 12. 2014 / 11–17h
Adresa: Fibichova 392 (areál Zrcadlového bludiště), Ústí nad Labem

Kurátoři výstavy: BcA. Nikola Březinová, BcA. Tomáš Brychta
Vizuální styl výstavy: BcA. Tomáš Brychta

Ke stažení:

Tisková zpráva (CZ) / Reformát – Až dosloužím, chci do bloku!

Pozvánka na výstavu (CZ)