Kateřina Fialová – Selfie

Vystavující: Kateřina Fialová

Výstava s názvem „Selfie“ nám dává možnost nahlédnout do tvorby mladé výtvarnice Kateřiny Fialové (*1996) z Jihlavy. Studentka čtvrtého ročníku jihlavského Gymnázia se ve svém volném čase věnuje aktivně výtvarné tvorbě. Díla, která můžeme vidět na výstavě v Up Gallery, tvoří průřez posledních třech let jejího kreativního života. Je to období, ve kterém autorka procházela velkými životními proměnami a pro ni samotnou byla tvorba prostředkem, skrze který mohla snáze komunikovat. Často experimentuje s jednoduchou počítačovou grafikou a fotografiemi, které ji slouží jako podklad pro další realizace. Kresbou, malbou nebo různými grafickými technikami zasahuje do plochy, která tím získá nový význam.

Název výstavy a samotné slovo „selfie“ je čistě metaforou – interpretuje a zároveň odkrývá Kateřino soukromí a současně poukazuje na povrchnost situací, které ji v každodenním životě obklopují. Historický kontext pojmu nalezneme již na přelomu 20. století, užívat se však začal až v posledních letech s rozvojem mobilních technologií a sociálních sítí. Jedná se o zachycení sama sebe, nejčastěji prostřednictvím fotografie. Záznam odrazu lidí, společnosti a prostředí. Můžeme si tak na základě těchto informací pokládat otázky: „Chce nás autorka svými díly poukázat na naši zahleděnost do sebe? Nebo je to odraz čehosi, co nás obklopuje? Mluví o určité společnosti, jednotlivcích nebo prostředí?“

Upozorňuje nás s vážností na naše okolí, přesto v jejich dílech nalezneme patřičnou špetku vtipu, ironie a nedokonalosti, se kterou se dennodenně můžeme setkat.

Vernisáž se uskutečnila dne: 15. 4. 2015 v 17.30
Výstava proběhla: od 16. 4. do 7. 6. 2015
Adresa: Fibichova 392 (areál Zrcadlového bludiště), Ústí nad Labem

Kurátoři: BcA. Nikola Březinová, BcA. Tomáš Brychta
Vizuální styl výstavy: BcA. Tomáš Brychta

Ke stažení:


CZ – Pozvánka


EN – Invitiation card

CZ – Tisková zpráva