Josef Gažík

Josef Gažík (samostatná výstava)

Vystavující: Josef Gažík

V rámci podzimního cyklu věnovaného dílům autorů působících v ústeckém regionu zaměřuje Up Gallery pozornost na nejnovější tvorbu autodidakta a rodáka z Českého Krumlova Josefa Gažíka (1978), který od roku 2011 žije a pracuje v Ústí nad Labem. Ačkoliv umělec, jenž sám sebe označil za blázna – samouka, neprošel formálním akademickým vzděláním, má za sebou několik samostatných i skupinových výstav a jeho práce jsou součástí některých soukromých sbírek v Čechách, Německu, Holandsku, ve Francii nebo na Slovensku.

Gažika lze nepochybně vnímat jako svérázného solitéra citelně asimilujícího do své malby i plastik imuplzy čerpající z moderních směrů 1. poloviny 20. století. Jeho radostně svéhlavé syntézy charakteristické výraznou barevností, rozkladem vnímaného námětu, deformovaného navíc záměrným popíráním zákonů perspektivy i pevně ohraničená linie svírající tvary, se prolínají s fantazijními vizemi a osobitým přepisem okolního světa. Civilní motivy, mezi nimiž dominují ženské akty, zobrazení zvířat, stejně jako výřezy hudebních nástrojů, zátiší nebo pohledy do krajiny i městské scenérie, jsou transformovány do čitelných vizuálních a výrazně geometrizovaných zkratek. Některá plátna s téměř monochromní šedo-hnědou barevností odkazující k projevům kubismu, v jiných cyklech zase převládájí fauvisticky laděné kombinace jásavých červených, modrých a žlutých odstínů. Torzo ženského těla levitující v prostoru znepokojivě temného pozadí naopak evokuje snové surrealistické imaginace.

Práce Josefa Gažíka tak odráží především smysl pro humor i bezstarostnou schopnost vzdorovat konvenci i požadavkům světa vysokého umění a experimentovat s odkazy historie umění jednoduše po svém.

Text: Lucie Váchová

Vernisáž se uskutečnila dne: 18. 9. 2015 v 17.00
Výstava probíhala: od 19. 9. do 15. 11. 2015
Adresa: Fibichova 392 (areál Zrcadlového bludiště), Ústí nad Labem

Kurátoři: BcA. Nikola Březinová, BcA. Tomáš Brychta
Vizuální styl výstavy: BcA. Tomáš Brychta

Ke stažení:


CZ – Pozvánka


EN – Invitiation card

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>